Buradasınız : Bölümlerimiz / Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü / Türkçe Öğretmenliği
Türkçe
English
Perşembe, 24.05.2018

Türkçe Eğitimi Bölümü

Türkçe Öğretmenliği Anabilim Dalı

Türkçe Eğitimi Bölümü 4 yıllık bir lisans eğitimi sürecini kapsamaktadır. Bölümümüzün amacı Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda ülkesine, milletine gönülden bağlı, millî değerlerini koruyup yaşatmayı amaç edinmiş, özellikle de Türk dilini koruyan ve geliştirmeyi amaçlayan, bulunduğu çağın değerlerine vakıf, nitelikli, ahlâklı, özverili, idealist Türkçe öğretmenleri yetiştirmektir.

Bölüm öğrencileriyle birlikte kültürel amaçlı geziler düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra Fakülte ve Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen seminerlere, konferanslara, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak da mümkündür. Özellikle Üniversitemizde geleneksel hâle gelen “Bahar Şenliği Etkinlikleri” öğrencilerimizin ders yılı sonunda sosyal ve kültürel bakımdan gereksinimlerini karşılayan önemli bir etkinliktir.

Mezunlarımız, öncelikli olarak KPSS sınavı sonrasında o yılki puan barajını geçtikleri takdirde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okulları II. kademe sınıflarına Türkçe öğretmeni olarak atanabilirler. Bunun yanı sıra mezunlarımız, özel ilköğretim kurumları ile özel dershanelerde de çalışabilirler.