Buradasınız : Bölümlerimiz / Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
Türkçe
English
Perşembe, 24.05.2018

GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, 28.06.2011 tarihinde kurulmuştur. Bölümün bünyesinde; Resim - İş Eğitimi Anabilim Dalı ve Müzik Eğitimi Anabilim Dalı yer almaktadır.

Güzel sanatlar eğitimi bölümünün temel ilkesi, kuramsal ve uygulamalı sanat eğitimi kavramlarını çağdaş yaklaşımlarla öğreterek, ilk ve ortaöğretimin ihtiyaç duyduğu nitelikli sanat eğitimcileri yetiştirmenin yanı sıra öğrencilerin eğitimci veya sanatçı olma yönündeki kişisel çabalarına da destek olmaktır.

Lisans düzeyinde 4 yıllık Türkçe dilinde eğitim yapmakta olan bölümümüzden mezun öğrenciler ilk ve orta öğretim kurumlarında çalışmaktadırlar. Resim iş Eğitimi Anabilim Dalı ve Müzik Eğitimi Anabilim Dallarından mezun olan öğrencilerimizin sanat yoluyla eğitim prensibini gerçekleştirmeleri amaçlanmaktadır.

Bölümümüzün Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı akademik kadrosu; üç öğretim üyesi, bir öğretim görevlisi ve üç araştırma görevlisinden oluşmakta ve 2016-2017 tarihi itibari ile 30 kişilik öğrenci mevcudu ile eğitim öğretime başlamış bulunmaktadır. Anabilim dalı dersleri temel olarak, Atölye Uygulamaları, Sanat Öğretimi, Sanat Kültürü-Araştırmaları başlıkları altında toplanabilecek öğretim programı, öğretmenlik meslek bilgisi dersleri şeklinde yürütülmektedir.

Bölümümüzün Müzik Eğitimi Anabilim Dalı akademik kadrosunda ise üç öğretim üyesi ve bir araştırma görevlisi bulunmakla birlikte 2016-2017 tarihi itibari ile 15 kişilik öğrencisiyle eğitim öğretime başlamıştır. Anabilim dalının programı “müzik alan bilgi ve becerisi”, “müzik kültürü”, “öğretmenlik formasyonu” ve “genel kültür” derslerinden oluşmaktadır.