Doç.Dr. Ümmü Gülsüm DURUKAN'dan Okul Dışı Öğrenme Ortamlarına Gezi

14 Mayıs 2024 Salı

Fen bilgisi öğretmen adaylarının okul dışı öğretim faaliyeti düzenlemek, uygulamak ve değerlendirmek gibi konularda deneyim sahibi olmaları amacıyla Trabzon ilinde yer alan çeşitli okul dışı öğrenme ortamlarına (Trabzon Bilim Merkezi, Trabzon Yaban Hayatı Müzesi, Trabzon Taşkın Müzesi, Trabzon Botanik Park, Trabzon Akvaryum) Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ümmü Gülsüm DURUKAN’ın yürüttüğü ‘Fen Öğretiminde Okul Dışı Öğrenme Ortamları’ dersi kapsamında alan gezisi düzenlenmiştir.

Alan gezisinin ilk durağı Trabzon Bilim Merkezi idi. Öğretmen adayları burada ilk olarak planetaryuma (gezegenevine) girerek seçtikleri “Dünya’dan Evrene” isimli kısa filmi izlediler. Ardından merkezin sergi alanına giderek, sergide yer alan stand ve simülasyonları incelediler ve deneyimlediler. Sergi alanından sonra merkez görevlisi eşliğinde 7-14 yaş grubu çocuklar için düzenlenmiş atölye alanlarını gezdiler ve doğa bilimleri atölyesi hakkında bilgi aldılar. 

Ikinci durağımız KTÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Müzesi idi. Burada Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim elemanlarından Arş. Gör. Mehmed Yunus Mengen’den yaban hayatı, ekoloji ve çeşitli hayvanlar hakkında bilgi aldılar.

Ardından DSİ 22. Bölge Müdürlüğü Taşkın Müzesi ziyaretimizi gerçekleştirdik. Heyelan, sel ve taşkın afetlerine dair bir kısa bir film izledikten sonra, bu konulara dair yer alan maketleri inceleyerek bu doğal afetlerin nasıl oluştuğuna ve Türkiye’de gerçekleşmiş bazı taşkın olaylarına dair bilgi aldılar. Taşkın afetine yönelik erken uyarı ve kontrol sistemleri hakkında incelemeler yaptılar.

Dördüncü durağımız Trabzon Büyükşehir Belediyesi Botanik Park’ı idi. Burada bitki türleri hakkında bilgi edinmelerini amaçlayan bir etkinlik yaptılar. Son olarak, Trabzon Akvaryum ziyaretini gerçekleştirdiler. Akvaryum’a giriş yaptıktan sonra öğretmen adayları burada yer alan canlıları tanımak için etkinlikler yaptılar ve farklı deniz canlıları hakkında bilgi edindiler.